РОЗМОВИ ПРО ВІЙНУ

Як повернути собі спокій

СТІЙКІСТЬ ДЛЯ СТІЙКИХ.
У даній google папці зібрано 20 коротких відео, які допомагають стабілізувати та покращити емоційний стан людини у різного роду ситуаціях.
Ідея та зміст практик: Светлана Ройз та Halyna Tytysh
Художнииця: Наталка Найда
Ілюстраторка: Майя Нгуєн
Озвучування: Марина Запорожець
Координаторка: Марина Маляренко-Волк
Команда аніматорів: Володимир Бабутін, Олександр Барилович, Марія Габ
Звукорежисер: Микита Барзішвілі
Артдиректор: Василь Дубовий
Окрема подяка: Illia Filipov і команда EdEra, ГО “Смарт Освіта”, Grygoriy Baran та Michel Taname
Посилання на вправи-https://drive.google.com/file/d/1v1HD93XhUHlPUvlLFC7q0fhr3L5Et1WF/view?usp=sharing
 

Рекомендації для татів, які через війну вимушені розлучитись зі своїми дітьми

Як допомогти дітям пережити травматичні події

ДОВІДНИК БЕЗБАР'ЄРНОСТІ

Без штучних бар’єрів та виключень,- саме таким має бути спілкування між всіма громадянами та державними інституціями.

Детально про етику комунікації знайомтесь у «Довіднику безбар’єрності» – https://bf.in.ua
 
Цей гід створений за ініціативи першої леді Олени Зеленської у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, українськими та міжнародними експертами.
 
Довідник складається з чотирьох розділів:
«Складові безбар’єрності»
«Правила мови»
«Словник»
«Безбар’єрний календар»
 
У першому розділі розкриваються значення таких понять як рівність, бар’єри, гендер і стать, залучення, інклюзія, маломобільні групи населення, підхід, заснований на правах людини, стереотипи у суспільстві.
 
Зокрема, під рівністю мається на увазі те, що у кожної людини мають бути забезпечені рівні права і можливості в реалізації цих прав: навчатися, працювати, відпочивати, вступати в шлюб (якщо вона того хоче) тощо.
 
Довідник описує бар’єри, з якими може зустрічатися людина.
 
Фізичні — це ті, що перешкоджають пересуванню у просторі: круті сходинки, відсутність ліфтів та пандусів як альтернативи, високі пороги й тротуари тощо.
Інформаційні — маленький відсоток інформації подається з урахуванням того, що її сприйматимуть різні люди (наприклад, з порушеннями зору чи слуху).
Психологічні – негативне ставлення, яке часто формується через страхи, упередження та стереотипи.
Економічні – коли людині відмовляють у працевлаштуванні через упереджене ставлення: наприклад, що людина якогось конкретного віку не впорається з певною роботою.
Інституційні – коли закони, нормативні документи та послуги не завжди враховують потреби різних людей або ж узагалі обмежують право доступу.
 
У другому розділі визначено правила, якими мають користуватися у суспільстві під час спілкування.
 
Для безбар’єрної мови є таке просте правило, яке звучить так: «спочатку говоримо про людину, а не про її риси».
Тобто у фразах та висловах спочатку необхідно спочатку згадувати людину, а далі вже її ознаки, якщо це потрібно.
 
У третьому розділі пояснюється, як правильно вживати слова та терміни, аби вони не сталі образами, не зачепили почуттів інших людей.
 
Четвертий розділ розповідає про важливі дати, визначні і пам’ятні дні та пояснює, як їх відзначати, та коли привітання є недоречними.
 
Пропонуємо використовувати «Довідник безбар’єрності» у щоденній роботі та повсякденному житті. Адже поведінка кожного є важливим елементом становлення толерантності у суспільстві, комфорту та зручності для кожного.
Декілька порад для батьків щодо безпеки дітей в інтернеті
1.Вечері без гаджета
Важлива традиція для укріплення довірливих відносин та обговорення в родині – це сніданки або вечері без гаджетів. Крім того, можливо зробити один день на тиждень (наприклад, неділю) взагалі офлайн. Звичайно, правило має стосуватися не лише дітей, а й дорослих. Це час, коли сім’я не відривається на телефони та планшети, а проводить час виключно разом.
2.Сімейна угода
Ви можете просто в ігровій формі встановити спеціальні правила для використання гаджетів у сім’ї. Підпишіть із дитиною “Сімейну угоду” про правила користування інтернетом. Пропишіть, де можна використовувати гаджет, як довго можна користуватися, де заряджати (поза спальнею), який час дня та тижня ми проводимо зовсім без гаджетів (наприклад, з 21 до 7 ранку та неділя). Приклад такої угоди можна знайти на сайті https://stop-sexting.in.ua/simejna-ugoda-osvitnogo…/ .
3.Про небезпеку спілкування з незнайомцями у мережі
Навчіть дитину, що у мережі потрібно спілкуватися лише з тими людьми, яких дитина знає у реальному житті. Що робити, якщо незнайомець пише у соціальних мережах? Краще не відкривати це повідомлення. Видалити його. Налаштувати профіль так, щоб незнайомі люди не могли писати дитині та залишати коментарі. Також можна заблокувати користувача або поскаржитися на нього, якщо він нав’язливо намагається налагодити контакт із дитиною.
Матеріал використано з сторінки https://www.facebook.com/stopsextingua

Захист у соціальних мережах

Інтернет надає багато можливостей як для дорослих, так і для дітей. Але поряд із тим є запитання, які можуть хвилювати батьків, коли їхні діти користуються ґаджетами. Ким є «друзі» у соціальних мережах? Як захистити дітей від шкідливого контенту в інтернеті? Чи існує небезпека від кібербулінгу?

На такі та інші питання, Ви зможете знайти відповіді пройшовши серіал на освітній платформі «Дія».

Вміння людини взаємодіяти зі своїми емоціями та почуттями формуються в дитинстві. Якщо батьки мало говорять з дитиною про почуття, або категорично реагують на її прояви почуттів, це може бути причиною емоційних проблем в дорослому віці.

📍Як навчати дитину розуміти свої емоції та почуття?
💭часто говоріть з дитиною про свої власні почуття
💭запитуйте, що дитина відчувала, переживаючи той чи інший досвід/подію
💭розповідайте дитині, що усі емоції важливі, і відчувати та проявляти їх цілком нормально
💭не засуджуйте і не критикуйте емоційні прояви дитини.

За матеріалами https://www.facebook.com/safespace.kmarehab/

Список психологічної літератури для батьків

У даному пості зібрано книги які допоможуть Вам краще взаємодіяти з дітьми.
 
  • Таємна опора: емоційний зв’язок у житті дитини. Людмила Петрановська
У цій книжці ви неодмінно знайдете потрібні відповіді: Як формується прив’язаність до батьків від дитинства до підліткового віку? Як стати для сина або дочки міцною і при цьому таємною опертям і виростити їх упевненими й самодостатніми? Що краще: ранній розвиток або природне опанування навичок, дитячий
садок або виховання бабусі, свобода або контроль? Повчальна книжка поділена на розділи за віком дитини: від народження до року, від року до трьох, від чотирьох до семи… закінчується розділом “Після дитинства”. Окремі розділи присвячені кризовим рокам – один, три, шість-сім.”Написана кваліфікованим психологом та педагогом, вона стане прекрасним другом та порадником для вашої родини!
 
  • Якщо з дитиною складно. Людмила Петрановська
Книга відомої сімейної психологині, авторки бестселерів «Що робити, коли…» і «Таємна опора…» відповідає на одвічні запитання батьків про особливості виховання дітей.
Дуже часто виявляється, що саме незгоди у взаєминах змушують дитину поводитися не найкращим чином, а батьків — дратуватись і вдаватись у відчай. Дорослі не розуміють потреб і захоплень власних дітей, а діти не слухаються, нехтують правилами і брешуть. Експертка у сфері виховання допоможе знайти з дитиною спільну мову, розв’язати конфліктні ситуації, зберегти терпіння та віднайти розуміння й мир у сім’ї.
  •  Амонашвили Шалва “Как любить детей”.
Я зрозумів, що дітей треба любити не тільки красиво, але з почуттям глибокої відповідальності за їхнє майбутнє, їх треба любити всім своїм життям, треба любити їх постійно. А це означає – піклуватися про них, про кожного з них, не тішити їх байками про “світле майбутнє”, а вдихнути в них мужність боротися проти темряви, вчити їх самостійно будувати, покращувати життя для себе і для інших». Такий висновок автора книги – Ш.А.Амонашвілі, який зробив спробу осмислити своє багате педагогічне життя з метою простежити за зародженням і становленням в ньому любові до дітей.
 
  • Амонашвили Шалва “Искусство семейного воспитания”

Дитина не аморфна маса, а істота, що таїть у собі сили, рівних яким не знайти на всій планеті. Ця прихована в дитині сила духу, розуму і серця, якщо її довести до досконалості, стане надсилою, здатної перетворювати, збагачувати, прикрашати все навколо – і на Землі, і в Космосі, і в ньому самому. Але суть в тому і полягає, що які б сили не таїлися в дитині, сам вона нічого не зможе в собі розвинути, не зможе навіть встати на ноги, не кажучи вже про піднесення до людини. Зробити диво: зробити, виховати, створити з неї людину – серйозне завдання для мудрих, люблячих дорослих, і в першу чергу для тат і мам.

  • Бурбо Лиз “Отношения родитель-ребенок”
У цій книжці Ліз Бурбо приділяє увагу найважчим і разом з тим найпоширенішим проблемам і конфліктам, що виникають між батьками і дітьми. Всі питання розділені на два класи – з позиції дітей і з позиції батьків. Прості і чіткі відповіді автора роблять книгу не тільки легкою та цікавою, але і вельми корисною у практичному відношенні.
  • Гиппенрейтер Ю.Б. “Общаться с ребенком. Как?”
Як побудувати стосунки з дитиною? Як змусити її слухатися? Чи можна виправити стосунки, якщо вони зайшли в глухий кут? Ви знайдете відповіді на ці та інші питання, дізнаєтесь, як вирішувати їх на практиці у вашому житті. Психологи можуть рекомендувати дану книгу для читання батькам-клієнтам, адже в ній дуже просто і доступно описані головні принципи і ази виховання.
 
  • Зажигина М. А. «Чего не стоит делать родителям, но что они все равно делают».

Автор – професійний дитячий і сімейний психолог, багато років консультує батьків, – пише про основні психологічні проблеми, що виникають у дітей дошкільного віку (від народження до 6-7 років). Опис кожної проблеми включає в себе аналіз причин її виникнення, типових помилкових дій батьків, несприятливих зовнішніх умов, що посилюють ситуацію, а також наслідків помилок і можливих способів подолання проблем. Звідки беруться проблеми і до чого вони можуть призвести? Яка батьківське поведінка провокує їх виникнення? Чого не варто робити батькам, щоб не погіршувати ситуацію? І головне: як долати труднощі і вирішувати проблеми? Про все це розмірковує автор книги. В кінці кожного розділу наводяться відповіді на запитання батьків з даної теми.

  • Ибука Масару «После трех уже поздно»
Автор цієї книги, до речі засновник корпорації SONY, зайнявся питаннями раннього розвитку неспроста – його власна дитина відставала у розумовому розвитку. В результаті досвіду, набутого у вихованні та навчанні своєї дитини, за допомогою фахівців він заснував «Асоціацію раннього розвитку» та школу «Навчання талантів», написав цю книгу і став одним з найвідоміших спеціалістів світу в галузі раннього розвитку дітей.
 
  • Корчак Януш «Как любить ребенка».
Книга відомого польського лікаря, педагога і письменника Януша Корчака “Як любити дитину” дає яскраве уявлення про істотні риси його педагогічної концепції. Корчак стверджує, що виховання, засноване на повазі до особистості дитини, безоціночне, безкорисливе і має виходити тільки з інтересів розвитку самої дитини. Саме так можна навчитися любити дітей по-справжньому.
 
  • Ледлофф Ж. «Как вырастить ребенка счастливым»
Жан Ледлофф провела два з половиною роки в глибині джунглів Латинської Америки разом з індіанцями племені екуана. Спілкування з цими людьми справило на неї таке сильне враження, що Жан відкинула західні уявлення про те, як людина повинна жити і виховувати дітей, і написала цю сенсаційну книгу, що стала бестселером у багатьох країнах світу. Жан підводить нас до розуміння того, що щастя – природний стан кожної людини; ми втрачаємо благополуччя тільки через непорозуміння наших істинних потреб та через неправильне виховання дітей. Жан пристрасно закликає нас прислухатися до інтуїції, розібратися в собі і забезпечити нашим дітям міцну емоційну основу, з якою можна прожити щасливе і радісне життя.
 
  • Некрасовы Заряна и Нина «Перестанте детей воспитывать – помогите им расти»
Ця книга – голос на захист батьків, замучених нескінченними порадами, почуттям обов’язку, відсутністю часу і сил на “виховання”. Автори пропонують залишити цей важкий і, загалом, неприємний процес і почати дружити зі своєю дитиною, розуміти її, дихати нею, просто любити. Власне, в книзі і немає жодної поради і правила, але є багато тестів, ігор і віршів. А ще є ключі-підказки батькам на кожен день і майже на кожну ситуацію. Але вони тут не для того, щоб ви робили все “по книзі”, а щоб дорослі побачили світ так, як бачать його діти, – і навчилися у них бути щасливими і радісними саме зараз (а не тільки після зарплати )
  • Адель Фабер, Элейн Мазлиш«Как говорить, чтобы подростки слушали, и как слушать, чтобы подростки говорили»
В своїй новій книзі автори показали, як, використовуючи свою знамениту методику спілкування, знайти контакт з дітьми перехідного віку, побудувати з ними довірчі відносини, говорити на такі складні теми, як секс, наркотики і зовнішній вигляд, допомогти їм стати незалежними,  відповідальність за свої вчинки і приймати зважені, розумні рішення.
 
Матеріал використано з сторінки у соціальній мережі -Міжнародна Психологічна Асоціація Проективних Методик
https://www.facebook.com/mpapm/
За матеріалами: dytpsyholog.com